Na te zniżki seniorzy mogą liczyć za granicą. O tym warto pamiętać
Wyjazd wypoczynkowy za granicę wcale nie musi rujnować budżetu seniora. Już na wstępie warto przypomnieć, że osoby od 70 roku życia nie płacą za wyrobienie paszportu. Z kolei osobom, które ukończyły 65 lat lub są rencistami, przysługuje 50 proc. zniżki na taki dokument, co oznacza, że zamiast 140 zł, płacą 70 zł.
Gdy przed podróżą zaoszczędzimy już na tym, możemy korzystać z kolejnych ulg za granicami Polski. Warto też pamiętać, że jadąc do państw w UE, a nawet niektórych poza nią, wystarczy sam dowód osobisty, który i tak już posiadamy.
Zniżki dla seniorów za granicą
Wydawana w Polsce karta seniora nie jest honorowana za granicą, jednak mimo wszystko osoby po 65 roku życia, często mogą liczyć na rabaty. W większości państw poza Polską zniżki obowiązują, gdy ukończymy 70 lat, wtedy wystarczy posiadać dokument poświadczający wiek, by kupić tańszy bilet na komunikację publiczną czy pociąg w danym kraju. W Hiszpanii osoby, które ukończyły 60.rok życia, mają prawo do czterdziestoprocentowej zniżki. Podobne prawo obowiązuje na Węgrzech – 20 proc.
Warto pamiętać, że poza lokalną kartą istnieje też Europejska Karta Seniora. Uprawnia ona do zniżek w firmach i innych podmiotach – Partnerach Programu Europejskiej Karty Seniora. Wiadomo, że obowiązuje ona w takich krajach jak Turcja, Bułgaria, Słowenia czy Włochy-Sardynia. Punktami przydzielającymi rabaty są m.in. wybrane restauracje i muzea. Posiadaczem Europejskiej Karty Seniora może zostać każda osoba, która ukończyła 60 lat i wypełniła formularz zgłoszeniowy. Karta jest bezpłatna i bezterminowa.
Innym rozwiązaniem jest wyrobienie karty Interrail dla osób od 60 roku życia. Seniorzy otrzymują taką o 10 proc. taniej. Dzięki niej mamy zniżki na podróże pociągami. Koszt dla seniorów już to 254 euro na 5 dni nieograniczonych podróży po całej Europie w ciągu miesiąca. Są też tańsze karty przeznaczone po podróży tylko po jednym kraju (One Country Pass).
Warto jeździć w grupie
By korzystać ze zniżek na wyjazdy za granicę, warto też być członkiem grup zorganizowanych np. Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Takie zespoły często mogą organizować np. tańsze rejsy wycieczkowe na zwiedzanie popularnych stolic.
Warto pamiętać, że informacje o zniżkach dla seniorów za granicą nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka. Warto o nie zapytać, zanim zarezerwujemy nocleg, wejdziemy do restauracji, muzeum lub innej instytucji.